czwartek, 8 stycznia 2015

Nie lubicie tego Gnojka?

Przedstawię Wam dzisiaj pewnego nachalnego (dla niektórych) gnojka :)

Na pierwszy rzut oka to zwykła mucha.
Ale jednak "jakaś taka" większa i głośniejsza i pojawiają się na jej odwłoku żółte elementy ubioru :p :)
 
GNOJKA WYTRWAŁA
Eristalis tenax
 
 
Zarówno ona jak i nasza poczciwa mucha domowa (musca domestica) są muchówkami (rząd).

Należą również do tego samego podrzędu - krótkorogich. Dalej już ich ewolucyjne szlaki wiodą w innych kierunkach. Mucha domowa zakwalifikowała się do rodziny muchowatych natomiast nasz dzisiejszy obiekt studiów do rodziny bzygowatych.
 
Jest dość popularną muchówką, spotkać ja można praktycznie wszędzie, nawet w miastach, głównie jednak w podmiejskich i wiejskich ogrodach lub na łąkach :)
 
 
O innych muchówkach jak i o nich ogółem pisałem już wcześniej:
Przepaśnica. Górska Mucha, Trzmielówka leśna. bzyg z klasą
 
Wszystkie bzygowate, w tym nasza Gnojka opanowały bardzo przydatną umiejętność - mimikrę. Polega ona na tym, że te bezbronne owady swoim wyglądem upodabniają się do tych, które takową posiadają czyli np. błonokoskrzydłych do których należą osy, pszczoły i trzmiele. Dzięki temu potencjalni napastnicy musza dwa razy się zastanowić zanim zaatakują bezbronna muchę i w większości przypadków z ataku zrezygnują. A skłonić do zaniechania ataku pozwalają "atakujące" elementy barwne takie jak kolorowe paski i inne elementy barwne najczęściej białe bądź żółte.
 
 
Gnojka wytrwała jest o wiele większa niż mucha domowa, może osiągać nawet do 2 cm długości.
 
Karmi się nektarem i pyłkami kwiatowymi, czasami również ludzkim potem ( ze względu na cenne sole mineralne w nim zawarte)
 
A tu filmik jak gnojka operuje swoją trąbką/ssawką na moim przedramieniu :)
 
Skąd się wzięła ich polska nazwa? Otóż muchówki te wykazują wysoką odporność na zanieczyszczenia. Samice mogą składać larwy nawet w bardzo zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, dużych kałużach czy nawet w ... gnojówce :)
 
Po dwóch tygodniach z jaj wylegają się larwy a te przepoczwarzają się w dorosłe postacie po kolejnych dwóch tygodniach. W jednym roku może mieć swój czas 5 do 8 generacji/pokoleń.
 

Całkowicie nie groźna dla człowieka, chociaż może się zdarzyć, że przycupnie sobie na ludzkim ciele, żeby zlizać z niego troszkę soli mineralnych zawartych w pocie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz