Podgórki to niewielka wieś pomiędzy Jelenią Górą a Świerzawą, ...
... umiejscowiona w malowniczych Górach Kaczawskich [Sudety Zachodnie]
Niewielka, nieznana i rzadko odwiedzana ale wiele kryje w sobie uroku i tajemnic
... umiejscowiona w malowniczych Górach Kaczawskich [Sudety Zachodnie]
Niewielka, nieznana i rzadko odwiedzana ale wiele kryje w sobie uroku i tajemnic
Jedną z nich są ruiny gotyckiego kościoła, a w zasadzie to jedynie wieża kościelna przemianowana w ostatnich latach na wieżę widokową. Kościół wybudowany został na początku XVI wieku, dokładnie w 1506 roku. Otoczony był murem, który w znacznym stopniu zachował się do dzisiaj.
Drewniane elementy zostały dobudowane w ostatnich latach |
Piaskowcowe płyty grobowców von Zedlitzów jeszcze z czasu ruin kościoła. |
Mury |
Ciekawe z punktu widzenia historii i architektury jest to, że w tamtych czasach, nawet obiekty sakralne posiadały funkcje obronne.
Brama wejściowa. |
Stąd też np. kościół w Podgórkach posiadał solidne mury obronne z zamykaną bramą Z taką sytuacją możemy się spotkać w wielu średniowiecznych kościołach, z resztą nie ma się co dziwić bo był to wyjątkowo krwawy okres panowania ludzi na ziemi.
Widok odbudowanej kruchty ze schodów na wieżę |
Gdyby nie inicjatywa wsparta unijnymi funduszami mająca na celu udostępnienie wieży do zwiedzania i utworzenie na jej dachu tarasu widokowego oraz odbudowanie nawy, obiekt był by dewastowany i z niecierpliwością czekał by na swoje zapomnienie. Tak więc pomysłodawcom nalezą się tu słowa szacunku i podziękowania. Prace rekonstrukcyjne, remontowe i zabezpieczeniowe ukończono w 2006 roku.
Kościół poniósł swoją klęskę w starciu z ... pożarem, który strawił do na początku XIX wieku. Wtedy znaczna jego część musiała zostać rozebrana i już nigdy nie odbudowana, no za wyjątkiem ostatnich prac mających na celu uatrakcyjnienie tego miejsca.
Po pożarze przez kilkanaście lat wieża służyła jeszcze jako dzwonnica.
W narożach wieży zobaczyć możemy jeszcze piaskowcowe ciosy i obramowane okna.
Aby zwiedzić wieżę należy udać się do budynku, którego numer podany jest na tablicy wejściowej, znajduje się tam również numer telefonu pod który można zadzwonić w tym celu. Wieże, nie jest stale otwarta, i bardzo dobrze, bo zamiast turystów na tarasie na pewno zadomowili by się tzw "lokalsi" z napojami wystrzałowymi :)
Drzwi wejściowe na różne kondygnacje wieży (poniżej)
Skromny cmentarzyk przykościelny.
Tablica informacyjna przed wejściem |
Z wieży możemy obserwować pobliskie góry i wzniesienia oraz panoramę tej łańcuchowej wsi.
Panorama Podgórek widziana z wieży |
Górny "pokład" wieży :) |
Spękany zębem czasu grobowiec. |
Szkoda, że w kilkadziesiąt lat po pożarze rozkradziono krypty kościelne i grobowce w kaplicy. Ciekawe co tam się znajdowało? Szkoda, że odpowiedź na te pytanie nie istnieje.
A tak wyglądała wieża i ruiny kościoła jeszcze przed pomysłem udostępnienia jej jako wieży widokowej. |
W 1644 r. ówczesny właściciel wsi Kasper von Zedlitz z Pilchowic został zastrzelony na tej wieży podczas trwania wojny trzydziestoletniej.
A tuż za murem kościoła znajduje się małe i dzikie wysypisko śmieci. :/ :( |
Na początku XIX wieku Podgórki były najbogatszą wsią w okolicy. Do dziś zresztą znajduje się tu pałac (obecnie w rękach prywatnych), do którego można po cichu podejść i kontemplować minioną chwałę tej wioski.
W Podgórkach można zobaczyć wiele starych domostw o budowie szachulcowej. |
Odwiedzajcie Podgórki, to dobra baza wypadowa w pobliskie Góry Kaczawskie, które choć niskie, to potrafią wielce zadziwić :) Ręczę za te słowa!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz