poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Diabelski Kościół

Rudawy Janowickie wręcz najeżone są granitowymi formacjami skalnymi. Jedną z nich jest tytułowy Diabelski Kościół znajdujący się na północno-wschodnich zboczach Świniej Góry (751 m.n.p.m).
 
 
Nie dotrzemy tutaj żadnym szlakiem turystycznym, ale w związku z prowadzoną tu w ostatnich kilku latach zrywką drzew, prowadzi tu droga polna ze Strużnicy. Można też zejść z niebieskiego szlaku turystycznego i przejść lasem kilkaset metrów by do nich dotrzeć.
 
 
Każda ze skał ma tu swoją nazwę:
 
 
Baba z Dziadem (ale tu tylko Dziad)
Baba Z Dziadem  (tu tylko Baba)
Babę z Dziadem celowo umieściłem na osobnych fotografiach, ażeby przypadkiem nie stwierdzili, że "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach", W ten sposób WYSZLI całkiem dobrze :)
 
Kiklop (z lewej) i Enis
 Skały osiągają ponad 20 metrów wysokości, stąd też często pojawiają się tutaj amatorzy wspinaczki.
 
 
Na mapach wydawanych przez jeleniogórski PLAN pt Rudawy Janowickie, na próźno Wam będzie ich szukać. Znajdźcie za to formacje skalne nazwane: Kiklop, Mała Biblioteka, i Mała Turnia. Z moich obliczeń i domysłów wynika, że to właśnie są Diabelskie Skały (inaczej Diabelski Kościół). Skąd taka różnica w nazewnictwie? Ponoć wspinacze od dawien dawna używają swoich własnych nazw i spora część z Rudawskich skałek posiada dwie nazwy. 
 

Rozciąga się z nich bardzo ciekawy widok na pobliskie wsie, Góry Sokole, Starościńskie Skały czy nawet Karkonosze.

 
Dlaczego Diabelskie Skały i Diabelski Kościół? W XVII wieku ewangelikom z okolicznych wsi odebrano kościół (w Karpnikach), wtedy to zaczęli odbywać swoje nabożeństwa właśnie w tym miejscu. Oczywiście miały one charakter poufny i utajniony, a inni mieszkańcy nazywać je zaczęli diabelskimi.

Wspomniana ścinka drzew przy okazji odkryła skały na nowo przed okiem obserwatora :)
Skały te lezą w Rudawach Janowickich, a dokładniej w Górach Strużnickich.
Tak, takie góry tez istnieją.
P.S. Kto drogi prostuje, ten z diabłami obcuje :)
 
 

1 komentarz:

  1. To co nazwaliście "Kiklop (z lewej) i Enis" jet tylko Kiklopem. Krąży błędne i lansowane od niedawna skojarzenie tej pionowej skałki z penisem, ale prawdziwy Enis jest 600 m na płd.-zach. od Kiklopu... Enis to mało efektowna grupa skalna nie wystająca nawet ponad drzewa..

    OdpowiedzUsuń